ידיים חתוכות לרווחה


איך לא רואים את זה? איך הן מצליחות להסתיר כמעט מכולם? איך לא כואב?

יערה ,בת 16 נערה מוכשרת מאוד, יפיפייה תלמידה למופת ופסנתרנית מכוננת. חייה לא קלים היו ,"ילדת  זהב" עם נתונים מהממים והורים עם בעיות קשות משל עצמם. יערה גדלה עם אמה לאחר גירושין מכוערים וכואבים ,ומאז  יערה זוכרת  עצמה צריכה הייתה לרצות את אמה שמא היא לא תרצה בה ו"תזרוק "אותה לאביה ,כפי שתמיד איימה. היא הייתה מתפרצת על יערה כאשר הייתה מתוחה והייתה מטיחה בה דברים קשים- החל מאייך שהיא כפוית טובה ,רעה ,טיפשה וכלה בכך שהיא מגעילה, נראית נורא ובכלל דומה לאביה הדוחה. יערה הייתה חרישית בבית ווכחנית בבית הספר ,היא דרשה באומץ את מה שמגיע לה ולא פעם התעמתה עם מוריה על ציון או שניים שלדעתה הורדו לה שלא בצדק. הילדים היו צוחקים עליה ,היו בועטים לה בתיק ושרים שירי גנאי עליה ,קראו לה בשמות אך הנורא מכל הייתה התייחסותה של האם שאמרה לה :"את משגעת את המורים בגללך יקרה להם משהו. את רוצה לגמור עליהם" יערה לא ידעה מה להגיב היא הייתה בטוחה שאמה תשמח בה שתתגאה בבת שיודעת "לעמוד על שלה" וכשזה לא קרה החלה יערה לחתוך את עצמה לדעת. לאט ובעדינות שלא יראו אבל שיכאב במידה כדי שתרגיש שהיא חייה..

שנות בית הספר היסודי והחטיבה היו קשים מנשוא אבל יערה החזיקה מעמד, הפסיקה לדבר ולהתווכח ,הורידה פרופיל והמשיכה לחתוך...אף אחד לא ראה גם לא החברות הטובות ביותר ובטח ובטח לא אמה ,היא דאגה להסתיר ,לבשה רק שרוולים ארוכים, גם בקיץ ,והפכה את הבעיה ל"מיזם מודרני".....לא אחת ביקשה לשתף אבל פחדה שמא יאמרו לאמה והיא תכעס עליה ותשלח אותה לאביה, או גרוע מכך תאשפז אותה כפי שאיימה לא מעט פעמים.

בית הספר התיכון הפגיש אותה בפעם הראשונה עם נושאים חדשים מאתגרים וקשים יערה החלה לחפש משמעות לחייה, המפגשים במסגרת הלימודים, המוסיקה והחברויות גרמו לה לבלבול ולהרגשה של  בומרנג-הכול סובב במהירות וחוזר ופוגע בה.

היא הגיעה אלי לטיפול בעקבות התאהבות אסורה שלה במורה שלה, משהו תמים ועם זאת כל כך אסור וסודי שרק אם תחתוך עצמה תוכל להרגיש באמת. בתחילה לא הסכימה להיחשף, היא היגיעה בגלל איומי בית הספר היא לא הבינה על מה כל המהומה...כשעלה נושא החתכים לא הסכימה לדבר על זה ורק לאחר שערכנו הסכם שהיא לא חותכת עצמה במשך הטיפול ואני לא אדווח לאמה -הסכימה לשתף פעולה.. הטיפול היה ארוך ומאתגר מאוד ..נושאים רבים עלו בטיפול כאשר האם לכל אורך הטיפול מקבלת הדרכה הורית צמודה, נושא האיומים ירד מהבמה. האם הבינה שהצעקות והעלבונות שהיא מטיחה בביתה גורמים לה " להעלם" ושכל מה שהבת רוצה הוא לדעת שהאם אוהבת אותה ולא כועסת עליה ושלעולם לא תוותר עליה...עם האב היו מספר ניסיונות הדברות אך הם לא צלחו...יערה הפסיקה לחתוך עצמה, היא החלה לדבר את עצמה, מערכת היחסים שלה עם אמה השתפרה וגם הביצועים האומנותיים שלה קיבלו תפנית משוחררת יותר. בבית הספר מצאה קבוצות השתייכות ואף חברה אחת טובה -שלה היא מוכנה לספר ולהתייעץ אתה. החתכים היו קריאה לעזרה, ומזלה של יערה שהקריאה נשמעה....

למידע נוסף, לחצו על צור קשר