פוסט טראומה


אחרי כמה זמן- תגובה נחשבת לפוסט טראומטית???יום? חודש? שנה? האם פוסט טראומה יכולה להופיע גם שנים אחרי?

תגובה פוסט טראומטית היא תגובה בעקבות אירוע שנחווה .חווית האירוע היא אינדיווידואלית ולכן אין אפשרות לצפות מראש אם אירוע אכן יחווה בעתיד כפוסט טראומה או לא. 

דוגמאות יש למכביר שמראות חוויות קלות כקשות שגרמו לטראומה ולהיפך...

חיילי צה"ל הלוחמים נתקלים לעיתים במצבים בלתי אפשריים, הם נחשפים למות ולהתעללויות ולעיתים אף לניגודי השקפות פוליטיות ואישיות ובכל זאת לא כולם חווים זאת כטראומה ....ומאידך דויד(שם בדוי)עבר את מלחמת יום הכיפורים כחייל לוחם. כאב לשתיים חזר מהמלחמה והמשיך בחייו כאילו כלום...הסביבה לא ראתה והוא לא הראה.החיים עם משפחתו במקום הקסום שבו חיי לא העידו על מצוקתו.עד היום בו חזרה אשתו הביתה ומצאה את בעלה תלוי..הוא הוכר כפוסט טראומטי למרות שעברו שנים מאז המלחמה.

ערן(שם בדוי) ראה את אחיו התינוק נחנק אל מול עיניו,הצרחות רעש האמבולנסים הבכי כל אלה גרמו לערן לחוויה טראומטית מתמשכת.ערן לא מסוגל לשמוע צעקות הוא אף לא בוכה בקול רם כל פעם שהוא חווה רעש הוא מזדחל בשקט מתחת למיטה ומחכה..

עילי(שם בדוי)הלך עם כל כיתתו ל"סופרלנד" זו לא הייתה הפעם הראשונה אבל זו הייתה הפעם המשמעותית ביותר...תוך שהוא עלה על מתקן גבוה הרגיש עילי שהוא עומד להתעלף שאין לו אויר הוא היה בטוח שימות.כשירד מהמתקן  לא יכול היה להירגע הוא הפסיק ללכת לחברים ,לא עלה יותר במעליות,לא נסע באוטובוסים וכמובן שלא הסכים לטוס גם במחיר של להישאר בארץ כשכל משפחתו נוסעת לדיסני-לנד

איך מטפלים??פוסט טראומה היא קשה לטיפול בין היתר בגלל שלא תמיד מוצאים את הסיבה למצוקות הנצפות ואם וכאשר מוצאים את הטראומה השאלה האם באמת הטראומה היא האחראית על המצוקות ו/או יש עוד גורמים לא מזוהים ולא מודעים??

הטיפול בדרך כלל הוא  טיפול משולב  תרופות ,שיחות וחשיפות..התרופות ניתנות על ידי פסיכיאטר אחרי אבחון ,שיחות טיפוליות  וחשיפות שמטרתן לשוב ולבדוק את החוויות הקשות ולהיות מסוגלים להישאר בתחושה הקשה ולבדוק אפשרויות תגובה נוספות...

דויד לא דיבר על החוויות הקשות שעבר,עילי שתק,עילי נמנע ממגע עם הכאב ...תרופות וטיפול פסיכותראפויטי  יכולים היו לעזור ולגרום למטופל להיות בכאב ולתפקד איתו..

 

למידע נוסף, לחצו על צור קשר