הפרעה טורדנית כפייתית


מה יותר טבעי מאשר לשחק בשיער? השיער מימי שמשון הגיבור היה משמעותי מאוד ובעל השפעה על הסביבה. מתי בעצם המשחק התמים הופך למטרד ולסימפטום שיש לטפל בו בטיפול רגשי??

טריכוטולומניה היא הפרעה טורדנית כפייתית ובלתי רצונית ולעיתים בלתי מודעת. אנשים תולשים את שערם ו/או מגרדים את הקרקפת עד זוב דם. הם גורמים לעצמם קרחות ופצעים מוגלתיים בקרקפת. כששואלים את המטופל מה ההרגשה ? הם כולם מדברים על כמה  זה מרגיע אותם, הם לא מרגישים כלל כאב אלא רגיעה וההפרעה נעשית ללא יכולת לעצור .כששואלים את המטופל למה? הם לא מספקים תשובה ברורה  ומספרים כאילו "שד" נכנס בהם והם לא יכולים להתנגד לו. הטריכוטולומניה מאופיינת בכך שאין לה אפיונים מגדריים או גילאים .זה מגיע האופן אקראי וללא סימנים מוקדמים ורק כאשר מתחיל להיווצר נזק פיזי ו/או מתחילים להעיר לאדם רק אז מוכנים להכיר שיש בעיה ולנסות לטפל בה. הטיפול בטריכוטולומניה כולל טיפול רגשי עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי. לעיתים גם טיפול קבוצתי. המטרה היא להעלות את המצוקות שגרמו להתנהגות הכפייתית הזו ולתעל את הרגשות והמחשבות לאפיקים פרודוקטיבים ולא מזיקים. מתוך שיחות עם מטופלים אפשר לראות בכל זאת כמה מאפיינים שחוזרים יש הרבה כאב ובדידות, חוסר יכולת הבעה עצמית אמתית  ולעתים קרובות חשש מפני הבעה עצמית שמא תגרום למריבות או לכעסים אותם לא יוכלו להכיל, ולכן קל יותר לפגוע בעצמי ולא באחר.

פגשתי את הנושא דרך ארבעה מטופלים :נערה בת 13 ,נער בן ,14 אישה צעירה בת 23 ואישה בשלה בת 63.

המשותף לכל המטופלים היה הרגש החזק שליווה כל מריבה או חוסר נוחות ,עם אינטליגנציה גבוהה ונפש רגישה.

 הנער והנערה בני העשרה לא יכולים היו לעמוד אל מול דרישות הוריהם .הפחד הגדול שלהם שמא יאכזבו ,והבהלה מכעס שיופנה אליהם גרם לשניהם לפגוע בעצמם ובכך להימנע מתגובה, להמשיך להיות "ילדים טובים" ולהדחיק כל אפשרות לאינדיווידואיזציה ועמידה על עקרונות שלהם.

האישה הצעירה בת ה23 הבינה תוך כדי טיפול שהרגשות המודחקים הפחדים האובדן שחוותה גרמו לה להתכנסות עצמית ולפעולה שהרגיעה אותה עד אשר החלה להיהפך לבלתי נשלטת.

האישה הבשלה בת ה63 לא ידעה את נפשה מרוב בושה. הילדים והנכדים הרבו להעיר לה על הפצעים המוגלתיים שבראשה והאשימו אותה בכך שהיא לא רוצה לפתור את הבעיה. שהיא מוותרת.

הטיפול המגוון שכלל גם טיפול רגשי מעמיק גם דמיון מודרך וגם טיפול קוגניטיבי התנהגותי הביאו לתוצאות מדהימות.

הנערה בת ה  13 הפסיקה לחלוטין את תלישת השיער בין היתר כשראתה את הקרחות שנוצרו בראשה.

האישה הבשלה לאחר כ9 חודשים הפסיקה לחלוטין לגרד את הקרקפת זכתה להערכת משפחתה מחדש  ועכשיו נמצאת במעקב.

הנער עדיין מתמודד עם פחדיו ועם הצורך שלו להפרדות והאישה הצעירה החלה את צעדיה בצורה מרשימה כאשת איש ואישה שמוכנה להתמודד עם כל הקשיים שהחיים מציבים מולה.

למידע נוסף, לחצו על צור קשר